Proje Hakkında

NEDİR BU BİG DREAMERS?

WTR NEDEN GELİŞTİRİLDİ?

NEDİR BU BİG DREAMERS?

image177


Muradiye İncek Sevgi Koleji’nin Robotik ve Kodlama takımının adıdır.

Big Dreamers üyeleri geleceğe dair büyük hayalleri olan ve bu hayallerini teknolojiyi en faydalı şekilde kullanarak gerçekleştiren, birbirleriyle uyumlu ve dostça çalışan aynı zamanda eğlenmeyi de ihmal etmeyen öğrencilerden oluşur.

WTR NEDİR?

WTR NEDEN GELİŞTİRİLDİ?

NEDİR BU BİG DREAMERS?

  WTR (Way to Relax) astronotların, kozmonotların veya taykonotların uzay yolculukları sırasında bulundukları uzay aracının içerisinde olan bir rahatlama odasıdır.

Uzay yolculuğu yapan insanlarda görülen en büyük sıkıntılardan biri depresyon, anksiyete, herhangi bir yere ait olamama durumu, panik atak vb. psikolojik sıkıntılardır. Bu sıkıntıların önlenmesi amacı ile astronotların, kozmonotların veya taykonotların kendilerini Dünya’ya ait hissetmeleri, rahatlamaları ve stresten uzak olmaları için bir oda geliştirdik.

Bu oda normal bir uzay aracında olan ve insanların uykuya geçmek için içerisinde yataklarının olduğu odanın düzenlenmiş ve geliştirilmiş halidir.

Oda içerisinde;

· Duvarlarda 3D ekran kaplaması

· Yatağa dönüşebilen çok fonksiyonlu, üzerinde ekranı kontrol edecekleri düğmeler olan iki adet koltuk

· Parmak izi okuyucusu ile kişi tanımlama özelliği olan bir giriş sistemi

WTR NEDEN GELİŞTİRİLDİ?

WTR NEDEN GELİŞTİRİLDİ?

WTR NEDEN GELİŞTİRİLDİ?

image178


Teknolojinin hızla gelişmesiyle bilim dünyasında uzay ciddi bir merak konusu oluşturmaya başladı. Bu merak ile çok çeşitli araştırmalar ve uzay yolculukları düzenlendi. Bu araştırmalar halen hızla devam ederken çeşitli sorunlarla karşılaşılması da kaçınılmazdı.

Fiziksel çoğu soruna teknolojiyle beraber bir çözüm bulunabilmesi ihtimali varken, uzaya çıkacak insanların psikolojik—sosyolojik sorunlarına bir çözüm getiriliyor muydu?

Dünya’dan uzun süreli ayrılan çoğu uzay görevlisi yapılan araştırmalara göre Dünya’ya olan aidiyet duygularını yitiriyorlar ve psikolojik sıkıntı çekmeye başlıyorlar. Uzay gemisinin içinin karmaşıklığı, her tarafta olan kablo kargaşası onların stres seviyelerini artırıyor. Aynı zamanda uykuya geçmede çok zorlanıyorlar ve kendilerini rahat hissetmiyorlar. 

WTR Neyi Hedefliyor?

WTR İÇERİSİNDEKİ ELEMENTLER NASIL ÇALIŞACAK?

WTR NEDEN GELİŞTİRİLDİ?

image179

  

WTR astronotların, kozmonotların veya taykonotların uzay aracında dinlendikleri veya uykuya geçtikleri küçük, dar, karmaşık, çokça kablonun ve cihazın yoğunlukta olduğu yerin yenilenmiş ve izole edilmiş halidir. WTR ile uzay yolculuğu yapan insanların rahatlamaları, uykuya geçerken zorlanmamaları, uzay gemisinin kargaşasından kurtulmaları, Dünya’dan ayrıldıkları için yitirdikleri aidiyet duygusunu geri kazandırmaları ve uzayda keyifli vakit geçirebilmeleri hedeflenerek tasarlanmıştır.

WTR İÇERİSİNDEKİ ELEMENTLER NASIL ÇALIŞACAK?

WTR İÇERİSİNDEKİ ELEMENTLER NASIL ÇALIŞACAK?

WTR İÇERİSİNDEKİ ELEMENTLER NASIL ÇALIŞACAK?

image180

  

WTR içerisindeki elementler şu şekilde çalışacak; Odanın üst tarafı ve duvarları tıpkı bir planetaryum gibi 3 boyutlu bir ekran ile kaplı olacak. Bu ekranlarda sürekli güncellenen Dünya’dan canlı manzaralar görüntülenecek. Örneğin deniz manzarası vb.. Yatağa dönüşebilen yeniden tasarlanmış ve oldukça rahat koltuklar olacak. Arka planda uykuya geçişi kolaylaştıracak klasik müzik dinletisi olacak. Rahatlatıcı müzikler ve görüntüler uykuya geçişi hem kolaylaştırmakta hem de bilinçaltına olumlu mesajlar göndermektedir. Bu oda aynı zamanda her kullanıcı için kişiselleştirilecek. Parmak izi tanıma özelliği ile kişilerin zevklerine ve seçimlerine göre veriler olacak. Sürekli güncellenen vizyondaki yeni filmler, sevdikleri diziler, videolar vb. içerikler ilgi alanlarına göre gösterilecek.

FLL'ye Hazırlık

image181